Chceme z minulosti převzít oheň, nikoli popel!

12.03.2015

Všichni ji známe, šedá budova hrdě vystupující za vojenským plotem, symbolizující naši nedávnou minulost. Kdy český národ byl hrdý na svou armádu. Psal se rok 1911 a původní stará kasárna, která stála na náměstí T. G. Masaryka, uvolnila místo nové, naší současné radnici a přesunula se do ulice Jezdecká.

Píše se rok 2015 a z naší radnice zní: "Zbouráme jezdecká kasárna!" Dnes jsem tam byla... a po technické stránce je budova v naprostém pořádku, suché zdi, suché krovy a neporušená statika.

A proto se ptám: "Proč město nejednalo s péčí řádného hospodáře? Proč se z jezdeckých kasáren stalo doupě bezdomovců? Kdo dopustil jejich devastaci vandaly? Jak je možné, že jezdecká kasárna byla několik let kontrolním bodem městské policie a přesto tam došlo k takovým škodám. Cui bono? Komu ku prospěchu?"

Nereálný termín pro seriózní návrhy na využití jezdeckých kasáren končí 31. 3. 2015. Radnice požaduje investora a ekonomickou analýzu projektu. Ve svém návrhu nové multifunkční haly však radnice ekonomickou analýzu ani provozní náklady nezmiňuje.

Proč?

Proč se nikdo nezeptá občanů co tam vlastně chtějí? Dovedu si zde představit domov pro seniory, vždyť čekajících zájemců zde máme více než 400 a naše město stárne. Ukažme, že se dokážeme postarat o generaci, která zde tvořila hodnoty. Nebo sociální, vzdělávací a rehabilitační centrum pro děti z Prostějova a okolí, či startovací byty, místa je zde dost zároveň i na sportovní halu.

Proč není vypsána soutěž na využití atraktivního prostoru téměř v centru města pro jeho rozvoj, ale je rozhodnuto o nás bez nás, že zde bude stát nová multifunkční hala pochybné architektonické hodnoty, která zabírá svou parkovací plochou velkou část využitelné plochy téměř v centru města.

Obracím se na všechny Prostějovany, kterým to není jedno. Připojte se k nám! A bojujme společně za odkaz našich hrdých předků. Postavme se diktátu peněz. Kdy na jedné straně lehce najdeme 250 milionů na stavbu multifunkční haly s diskutabilním využitím a na straně druhé nenajdeme peníze na architektonickou soutěž na využití této plochy.

Odsuňme demolici a dejme šanci architektům, protože jezdecká kasárna si to zaslouží...