Co se dělo a děje v Národním domě?

17.09.2020

Asi všichni jsme zaznamenali informaci o výměně ředitele Národní dům Prostějov, o.p.s.. Důvodem odchodu bylo uváděno, že se nechoval s péčí řádného hospodáře. Bylo zjištěno krácení tržeb, což znamená porušení zákona o DPH, EET, zákona o daních z příjmů i zákona o účetnictví.

Kdo by si myslel, že na nesrovnalosti přišla dozorčí rada společnosti, v čele s jeho předsedou z hnutí ANO Milošem Sklenkou, která to má za úkol, tak by se spletl. Ten naopak dodnes úzkostlivě informace tutlá před samotnými zastupiteli. Z úst předsedkyně správní rady Milady Sokolové zazněla informace, že na nesrovnalosti upozornila téměř po roce účetní kancelář, která uvedla, že chybějící tržby jen za rok 2020 jsou cca 1,5 milionu Kč. Také, že byly vykazovány i takové náklady na nákup zboží, které byly hrazeny nepřiznanými stravenkami, které v účetnictví vůbec nejsou. A to fakt už nejde zaúčtovat. Jak je možné, že se platilo něčím, co není oficiálně přiznáno v tržbách? Město navíc před rokem poskytlo dotaci na nákup software pro provázanou evidenci tržeb, skladů a kuchyně, kde však za celý rok nikdo nenaťukal ani ťuk a všem to bylo jedno. Tržby se tedy vykazovaly zřejmě pohledem z okna.

Namísto okamžitého podání trestního oznámení na podezření z trestné činnosti však správní rada ještě navrhla zastupitelstvu v dubnu 2020 nasypat do této díry 3.1 milionu korun. Zastupitelstvo bez podkladů o skutečném hospodaření návrh odsouhlasilo. Spolu s panem architektem Frömlem jsem hlasovala proti. Peníze jsou z velké části fuč. Po třech měsících se prý stále něco počítá, prý hodnota krácených tržeb za 2019, ale vyhozený ředitel se jistě už teď zpětně k ničemu nepřizná. Někdo nedělal co měl, někdo zaspal, někdo nesplnil oznamovací povinnost, někdo tutlá, někdo vyhrožuje. Nejlepší na tom je, že když je průšvih, dostane příležitost i opozice, do správní rady Národního domu byl zvolen Honza Navrátil z naší Změny pro Prostějov. Zřejmě pro to pověstné "konáme společně a nerozdílně". Já mu ale věřím, že bude zárukou průchodu spravedlnosti. Národní dům je naše secesní chlouba, ne černá díra. Buďte prosím ve střehu, jsou to peníze nás všech.

Hana Naiclerová, Změna pro Prostějov