Jak Prostějov zachází s uměleckými díly? Porušuje zákony a ztrácí je

23.11.2019

Město Prostějov eviduje v současné době ve svém majetku 339 uměleckých děl. Každý rok jich další spousta přibyde. V současné době je jejich hodnota více než 16 mil Kč.

Umělecká díla však nejsou evidována v souladu se zákonem, nejsou jako sbírka registrována dle zákona na Ministerstvu kultury. Zhusta není znám dle evidence autor ani bližší specifikace díla. Jsme zřejmě jediným městem, kde se takto ve velkém nakupují přes galerii umělecká díla.

Do roku 2010 se při jejich nákupu postupovalo zcela nezákonně, protože o nákupu nerozhodovala rada města, ale chybně komise pro nákup uměleckých děl, kde byl jejím předsedou exprimátor Pišťák.

Při namátkové kontrole jsem zjistila, že některé nakoupené obrazy na seznamu vůbec nejsou. Zřejmě kultivují prostor někde jinde, než ve skladech, sklepech a kancelářích města.

Obrazy se nakupovaly, ale nebyly kde vystavovat. Sklepy a sklady překypují. Teď došlo na nejhorší, představitelé vedení města tak cca po více než 10 letech porušování zákona dospěli k názoru, že tu sbírku na Ministerstvo kultury přece jen podle zákona budou muset zaregistrovat a seznam děl tak doplnit, aby šla díla při inventuře správně identifikovat.

Zatím se tak nestalo. Bez upozornění by to postaru jelo v tichosti dál.