Ohlédnutí za prezidentskou érou Miloše Zemana

16.03.2023
Co hodnotíte na výkonu prezidentské funkce Miloše Zemana pozitivně?

Hledat pozitivní věci na deseti letech prezidentování jde velmi obtížně. I drobná pozitiva jsou totiž skryta pod nánosy bahna, které si každý s prezidentováním Miloše Zemana spojujeme.

Ráda bych ale zmínila, že v prvním volebním období se Miloš Zeman věnoval cestám do regionů a setkával se s občany, rozhodně ve vyšší míře, než v jaké to činil předchozí prezident Václava Klaus. Rovněž pokud jde o navrhování soudců Ústavního soudu, zde Miloš Zeman postupoval poměrně obstojně, a množství jeho kandidátů, kteří nebyli schváleni senátem, je nízké.

Co hodnotíte na výkonu prezidentské funkce Miloše Zemana negativně?

Nabízelo by se říct, že téměř všechno. Obzvlášť bych ale zdůraznila, že z prezidentování Miloše Zemana zůstává nepříjemná pachuť, že před zákonem si nejsme rovni, a že podané slovo neplatí.

Miloš Zeman nesčetněkrát porušil, co slíbil, a u milostí a abolic ukázal, že nakonec všechno závisí na tom, jestli člověk zná ty správné lidi. To, jakými lidmi se Miloš Zeman obklopil, nominoval do různých funkcí, je ostudné, a s dopady toho se budeme ještě dlouho potýkat.

Jeden příklad za všechny: nominace pana Michla do čela České národní banky je jednou z příčin toho, proč dnes je taková enormní inflace a proč lidé nakupují drahé potraviny. Protože ČNB odmítá zvýšit úrokové sazby, v zájmu některých klientelistických skupin. Neměli bychom zapomenout, že i na tomhle má svůj díl viny Miloš Zeman.

Jaká jsou vaše očekávání od výkonu prezidentské funkce Petra Pavla?

Od nového prezidenta Petra Pavla očekávám, že vrátí srdce na hrad, že se tam vrátí důstojnost, řád, rozvaha a klid. Věřím, že bude civilním prezidentem, který funkci nebere jen jako přilepšení k důchodu, ale bude opravdu pracovat, otevírat důležitá politická témata, komunikovat s občany i s vládou.