Škodit občanům by neměli spíše jiní, říká poslankyně Hana Naiclerová

25.03.2023

V Prostějovských radničních listech, které vyšly na konci února letošního roku si čtenáři mohli přečíst článek nepodepsaný žádnou konkrétní osobou autora, ale "klubem zastupitelů hnutí ANO 2011" s titulkem "Když už poslankyně Naiclerová nepomáhá, neměla by aspoň škodit". Článek reagoval na aktivity poslankyně Hany Naiclerové týkající se prodeje vody francouzské firmě a změny územního plánu města.

Přestože text obsahoval řadu vážných tvrzení týkajících se poslankyně za Prostějov Hany Naiclerové (za hnutí STAN), nedostala v novinách prostor se vyjádřit. Rozhodl jsem se to napravit, a paní poslankyně se na celou věc zeptat.

O co šlo v kauze pronájmu prostějovské vodárenské infrastruktury francouzské společnosti Veolia?

Dlouhodobě mě trápí, že v Prostějově je voda tak drahá, což souvisí s tím, že město vodovody pronajímá za nevýhodných okolností Veolii. Město nemá nad prodejem a cenou vody kontrolu. Výnos z prodeje vody odchází jako zisk do zahraničí místo aby se investoval do opravy vodovodní infrastruktury. Trubky jsou ve špatném stavu a na jejich opravu nejde čerpat dotace z Evropské unie, protože ty nejsou poskytovány v situaci, kdy infrastrukturu spravuje soukromá společnost.

O tomto problému byl můj článek, který si každý může přečíst na mém webu. Místo aby vedení Prostějova usilovalo o soudní zneplatnění pochybné smlouvy s Veolií, městem najatý advokát usiluje o udržení smluv v platnosti.

Zastupitelé hnutí ANO vás kritizují, že se snažíte torpédovat změnu územního plánu. Proč?

Protože tato změna jde proti zájmu občanů našeho města. Dojde k nenápadné změně definice ploch smíšených obytných, že se změní pravidla pro využití obytných ploch; sníží se ochrana před hlukem, změní se nastavení toho, co je rušivá a nerušivá výroba. Ne nadarmo tuto změnu kritizuje řada odborníků, architekti. Už vloni chtěla radnice zastavět pozemky u Hloučely, tomu se podařilo zatím zabránit. Změna definice ploch smíšených obytných se lidem hůř vysvětluje, takže se obávám, že to projde. Proto se snažím před tímto návrhem varovat.

Prý jste proti změně územního plánu podávala nějaké úřední námitky…

Ano, to je pravda, a za tím si stojím. V námitkách jsem kritizovala jak obsah této změny územního plánu, která jde proti občanům, tak i to, že prostějovští úředníci jsou ve vleku politiků. Nebo si někdo z občanů opravdu myslí, že úředníci na magistrátě, kteří k tomu vše připravují, se na věc dokážou v roli státní správy podívat nezávisle a nestranně posoudit? Tomu přece nikdo soudný nemůže věřit.

V článku v radničních listech se píše, že jste své texty o politice publikovala na webu Parlamentní listy, který je dlouhodobě kritizován pro uveřejňování dezinformací. Je to pravda?

Ne, není to pravda. Je to lež. Tento web je taky proslulý tím, že zveřejní vše, co najde na webech politických stran a radnic. Takže redakce bez mého vědomí sdílela můj článek, o čemž jsem ani nevěděla. Stejně tak jsou zde pravidelně zveřejňována prohlášení vedení Prostějova z webu města. Je absurdní, že mi prostějovští zastupitelé za ANO v tomto ohledu něco vyčítají.

Děkuji Vám za rozhovor.

Mgr. František Švec, zastupitel Statutárního města Prostějova za Na rovinu!/STAN