Windfall tax zdaní korporace a umožní státu pomáhat lidem

15.11.2022

Když začínal rok 2022, málokdo z nás si dovedl představit, co vše se letos může stát. Ruská útočná válka proti Ukrajině připravila tisíce lidí o životy, Ukrajince o domov. Nenávratně ale zasáhla celý svět a s hospodářskými důsledky se budeme potýkat i my.

Zatímco lidé od jara řeší, kde vezmou na stále rostoucí ceny energií, korporace, které s energiemi podnikají, bohatnou. Prostý nárůst tržních cen jim přinesl zisky, o jakých se jim před válkou ani nesnilo. Jde přitom o zisky, o které se nemusely nijak zasloužit. Ale nejenom v energetice firmy bohatly. Rekordní zisky zaznamenávají díky nárůstu úrokových sazeb také banky.

Proto se na úrovni Evropské unie a posléze i České republiky přistoupilo k tzv. dani z neočekávaných zisků (windfall tax). Daň je koncipována tak, aby postihla jen ty opravdu nadměrné zisky, které byly neočekávané a o které se korporace nezasloužily dobrým hospodařením, technologickými inovacemi či restrukturalizacemi.

Proč další daň? Aby stát mohl lidem v krizi pomáhat, a nezadlužovalo to veřejné rozpočty více než je nutné, potřebuje stát další příjmy. Windfall tax nezatíží normální lidi, zaměstnance ani podnikatele, ani malé a střední podniky.

Častá otázka je, proč výnosy z daně z windfall tax půjdou do státního rozpočtu a ne obcím? Protože pomoc lidem v čase energetické krize je na státu. Stát dotuje ceny energií v podobě zastropování cen. Navíc ze zastropování budou v příštím roce profitovat právě i obce, kraje a všechny veřejné instituce pod ně spadající. Windfall tax byla od začátku koncipována tak, aby získala státu peníze na účinné řešení energetické krize.

A proč zdaňovacím obdobím není i rok 2022, kdy zisky vznikají? Na to je třeba se ptát našich koaličních partnerů z koalice SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) v čele s panem ministrem Stanjurou. My jsme o to spolu s Piráty usilovali, ale koaliční partneři se obávali soudních sporů. Podle vyjádření předních ústavních právníků ale daň z neočekávaných zisků na rok 2022 nebyla protiústavní, a ostatně ji takto předvídalo i evropské nařízení. Na zisky z letošního roku by ale měl dosáhnout připravovaný institut solidárního příspěvku, který chystá Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Ing. Hana Naiclerová, MBA

poslankyně, členka rozpočtového výboru