Zákony píšou pětatřicetiletí Pražáci s nadprůměrným platem, říká Hana Naiclerová o tom, co je špatně v politice - Hanácké novinky

10.08.2021
Celý rozhovor pro Hanácké novinky najdete zde.


(...)

Tyto volby nejsou jen o Andreji Babišovi, ale o tom, v jaké zemi chceme žít, jak má fungovat státní správa, jak se má hospodařit s veřejnými penězi či jaká bude kvalita vzdělávání u nás. Doufám, že za deset, patnáct let si na Andreje Babiše už nikdo kromě novinářů a politologů nevzpomene. Ale to, jestli budeme mít v Česku dobré školy, čisté životní prostředí, fungující dopravní infrastrukturu, to bude naše životy ovlivňovat zásadně. Je normální, že různé strany a různé koalice mají rozdílné představy o tom, jak chtějí řídit stát. Kdyby to tak nebylo, nebyla by to normální politická soutěž. S blokem SPOLU máme v něčem názory podobné, v něčem rozdílné. Třeba minulý týden ODS a TOP 09 zablokovaly projednávání zákona o lobbingu, tedy poměrně důležitého protikorupčního nástroje. Rozhodně jsme nemohli mlčet, ale to neznamená, že na své politické soupeře útočíme. Každá koaliční vláda je výsledkem určitého kompromisu, do té doby ale do voleb jdeme za sebe a se svými názory a postoji. I v historii samostatné České republiky už byly mnohem vyhrocenější předvolební souboje, které nebránily pozdějšímu vzniku vládní koalice.

Jedna věc jsou předvolební koalice, druhá věc situace po volbách. Vydržíte spolu?

Když se koalice Pirátů a Starostů schvalovala, hlasovala pro ni v obou stranách drtivá většina členů, nejednalo se o žádnou dohodu "seshora", která by byla schválena jen těsně na sílu. Obě strany se svobodně rozhodly, že chtějí spolupracovat, na fungování našeho týmu v Olomouckém kraji vidím, že nám to společně funguje. V budoucnu možná narazíme na názorové rozdíly, ale není na tom nic špatného - jedině z otevřené debaty, v níž jsou zastoupeny různé názory, může vzejít správné rozhodnutí. Takže já věřím, že spolupracovat budeme i po volbách.