Změna územního plánu Prostějova čelí další kritice. Vystoupila proti ní i poslankyně Naiclerová

12.02.2022

Prostějovem v posledních týdnech hýbe připravovaná změna územního plánu. V rámci této změny město plánuje umožnit zástavbu pozemků u biokoridoru Hloučela, které se mají změnit na stavební parcely. Proti změně územního plánu protestují stovky lidí a několik místních spolků. Občanské aktivity podporuje také poslankyně Hana Naiclerová (STAN). Oficiálně zpochybnila nestrannost prostějovských úředníků a upozornila soud, že vlastník pozemků, který změnou vydělá desítky milionů, porušuje zákony.

Návrh zadání územního plánu představila radnice během loňského roku. V lednu proběhlo distanční formou veřejné projednání, od nějž běžela lhůta pro podávání námitek a připomínek. "Celý proces je ze strany města veden velmi netransparentně. Odůvodnění změny územního plánu je materiál, který má přes 400 stran a město jej záměrně zveřejnilo tak, aby v něm nešlo na počítači snadno vyhledávat. Veřejné projednání byla předem připravená fraška, nikoho z radnice názory občanů vůbec nezajímaly. A teď pro jistotu město všechny materiály k páté změně smazalo ze svého webu," kroutí hlavou poslankyně Hana Naiclerová (STAN), která byla do svého zvolení do Poslanecké sněmovny prostějovskou opoziční zastupitelkou.

Návrh páté změny územního plánu obsahuje několik problematických míst. Tím nejdiskutovanějším je umožnění bytové zástavby na poli mezi biokoridorem Hloučela a sídlištěm. Současně město usiluje o změnu definice ploch smíšených obytných, která by snížila ochranu kvality bydlení na většině území města. Proti návrhu se vzedmula vlna občanské nevole. Na Silvestra se uskutečnil pochod biokoridorem Hloučela, kterého se zúčastnilo několik set lidí. Proti návrhu vstoupily spolky Ajdony a Pro Prostějov, které na základě podpisů od občanů plní roli takzvaného zástupce veřejnosti, což znamená, že proti návrhu mohou podat kvalifikované námitky. Spolek Ajdony vedený aktivistkou Janou Jílkovou nasbíral dokonce 1 500 podpisů občanů Prostějova.

S návrhy změn nesouhlasí ani poslankyně Naiclerová, která občanské iniciativy podporuje. "Už teď je Prostějov na chvostu v porovnání měst dle množství zeleně. Lidem chybí místa na rekreaci, na procházky. Dýcháme v Prostějově špinavý vzduch, limity polétavého prachu jsou neustále překračovány. To vše je vedení Prostějova jedno, zájmy spřátelených developerů jsou silnější než zájem občanů na kvalitním bydlení," komentuje to Naiclerová.

Sama kromě obsahových námitek a připomínek napadla i postup magistrátu při projednávání návrhu změny územního plánu. Podala totiž námitku tzv. systémového rizika podjatosti, protože úředníky Magistrátu města Prostějova, kteří vykonávají úkoly takzvaného pořizovatele územního plánu za nezávislé na politickém vedení města. "Pochybnosti občanů o nepodjatosti úředních osob Magistrátu města Prostějova jsou významné: pokud by se někdo zeptal těch stovek lidí, co podepsalo zmocnění zástupce veřejnosti, spolku AJDONY, nebo se zúčastnilo protestního pochodu , zda důvěřují úředníkům Magistrátu města Prostějova, že věc posoudí bez ohledu na názory a zájmy členů vedení města, patrně by se otázce vysmáli: představa, že by úředník na radnici posoudil takovou otázku v rozporu s přáním radničního politika je pro průměrného člověka zcela absurdní," argumentuje v námitce Naiclerová s tím, že roli pořizovatele vykonávají úředníci prostějovského magistrátu v přenesené působnosti, tedy vykonávají státní správu a neměli by následovat pokyny politického vedení města, které má na výsledku procedury své zájmy. Před časem již přitom olomoucký krajský úřad konstatoval, že úředníci magistrátu byli podjatí při rozhodování o tom, zda povolí rodinný dům primátora města Františka Jury.

Tím, kdo na změně pozemku u Hloučely na stavební parcelu nejvíce vydělá, bude jeho vlastník, družstvo Realmaxus. Jak zjistila poslankyně Naiclerová, toto družstvo dlouhodobě tají své účetní závěrky a především, nezapsalo do evidence skutečných majitelů informace o svém skutečném majiteli. "Vedení Prostějova jde tvrdě na ruku družstvu Realmaxus, ale jako veřejnost se nemůžeme ani dozvědět, kdo za ním stojí. Prostějov jim změnou územního plánu prakticky přispěje desítky milionů a oni ani nedodržují zákony. Podala jsem na ně proto podnět Krajskému soudu v Brně, který jako rejstříkový soud se stará o sbírku listin a o evidenci skutečných majitelů, aby zjednal nápravu," vysvětluje prostějovská poslankyně Naiclerová.