Problémy s kompenzačními bonusy?

27.01.2022

S panem ministrem financí Zbyňkem Stanjurou jsem se dnes v Poslanecké sněmovně bavila o tom, jak v reálné praxi Finanční správy funguje přiznávání a vyplácení kompenzačních bonusů pro podnikatele zasažené protiepidemickými opatřeními státu.

Před pár dny Komora daňových poradců ČR upozornila na problémy, které se v praxi Finanční správy objevily. Žadatelům o kompenzační bonus volali úředníci finanční správy, aby je neformálně vyzvali k doložení oprávněnosti nároku nebo dokonce přesvědčili, aby svou žádost vzali zpět. Pokud žadatelé na tyto výzvy nereagovali, tak finanční úřady začaly zastavovat řízení s absurdním závěrem, že se jedná o právně nepřípustná podání.

Problémy s chováním Finanční správy přitom nová vláda zdědila od vlády Andreje Babiše. Od doby co byl ministrem se zásadně změnilo fungování správců daní. Snad každý živnostník se v posledních letech setkal s arogancí a podivnými postupy finančních úřadů - některé z nich musely složitě napravovat soudy.

Pan ministr mi přislíbil, že podivné postupy úředníků prověří a zdůraznil, že Finanční správa opravdu nemůže přesvědčovat živnostníky, aby svou žádost o kompenzační bonus vzali zpět. To je zcela nepřípustné!

Současně ministr vyzval živnostníky, kterým finanční úřad nevyhověl, aby využili opravných prostředků. V tom vidím velký posun, že se pan ministr je ochotný věcí zabývat a že lidem nevymlouvá, aby se dovolávali svých práv.

Záznam z mé poslanecké interpelace na ministra financí