O MNĚ

Ing. Hana Naiclerová, MBA   

Narodila jsem se 19. 6. 1972 v Prostějově a celý život zde bydlím, podnikám a s manželem vychovávám naše tři děti.

Kdybych se měla nějak představit, na prvním místě bych řekla, že jsem máma tří dětí, a proto mi nemůže být lhostejné, jaké město, jaký stát a celkově jaký svět jim moje generace předá. Z role mámy vyplývá má hlavní motivace trávit čas politikou. Mnohem radši bych byla na chatě v Jeseníkách, ale jako každému rodiči mi záleží na tom, v jaké zemi budou moje děti žít.

Více než 25 let podnikám a pracuji v oblasti ekonomického, účetního a daňového poradenství pro drobné a střední podnikatele i velké firmy. Umím se na věci dívat pohledem podnikatele i zaměstnance. V letech 2003 - 2012 jsem podnikala pod hlavičkou firmy SORBON a následně SORBON CITY s.r.o. v oblasti chovatelských potřeb. Provozovala jsem tři kamenné obchody a jeden e-shop. Jsem v každodenním kontaktu s lidmi, kteří podnikají i s lidmi, kteří jsou jejich zaměstnanci. Znám jejich problémy i úspěchy v podnikání, i jak je těžké za současné legislativy podnikat. Nyní pracuji jako hlavní ekonomka několika firem a zpracovávám všechna daňová přiznání pro zhruba 60 klientů.

V každodenní účetní praxi tak vidím složitost a nepřehlednost našeho daňového systému, neustálé změny zákona o dani z příjmů, které lidé nestíhají sledovat. Chci stát vytvářející příznivé podnikatelské prostředí, kde nehrozí, že se o Vánocích neví, jaké daně se budou po Novém roce platit. Problematice daní a veřejné správy se věnuji v Poslanecké sněmovně především.

Prostějov je mým rodným městem a v jeho zastupitelstvu jsem působila skoro sedm let. Díky tomu vím, jak Prostějov funguje, tedy spíš nefunguje, jak myslí lidé, kteří u nás vládnou, kudy odtékají městské peníze. Chtít férové hospodaření s veřejnými penězi a transparentní politiku pod veřejnou kontrolou přece není nějaký nereálný požadavek, ale nutnost pro to, aby se město a stát mohly rozvíjet - abychom nezaostávali ve vzdělávání, v dopravní infrastruktuře, abychom mohli investovat do životního prostředí.

Komunální politika souvisí s tou celostátní víc, než by se mohlo zdát. Často se na městech a obcích řeší podobné problémy, jaké řeší stát, jen v jiném měřítku. Česká republika se musí vymanit z područí politických podnikatelů, veřejné rozpočty nesmí dál být dojnou krávou pro kmotry. Je třeba provést Rekonstrukci státu, přijmout protikorupční zákony, dát do pořádku veřejné rozpočty a obnovit důvěru lidí ve stát, s níž koronavirová krize a neschopnost Babišovy vlády ji řešit hodně zacloumala.

K mým koníčkům patří užitková zahrada, tropický skleník, pěstování bonsají, kaktusů a sukulentů. Zajímám se o sběr bylinek. Mám ráda zvířata, máme doma malé zoo - tři psy, britské kočky (dříve jsme jezdili po výstavách a měli chovatelskou stanici), velké papoušky Aru kanindu, Kakadu inka a mluvícího osmiletého žaka, chameleona pardálího a rybičky.

Miluji přírodu, hlavně Jeseníky, kde máme chalupu u lesa, a tam často trávíme s rodinou víkendy. Každý takový víkend pro mě znamená dobití baterek, nasbírání energie, kterou čerpám každý den v práci.

Svůj zájem o přírodu a o zvířata spojuji s dalším koníčkem, fotografováním. Nejčastěji před mým objektivem jsou členové našeho domácího zoo a lesy v Jeseníkách.

Často kladená otázka: byla jste v ANO 2011?

Je pravda, že jsem od roku 2013 byla členkou hnutí ANO 2011. Uvěřila jsem, že je za ním je opradu snaha něco pozitivně v naší zemi změnit. V komunálních volbách 2014 v Prostějově jsem kandidovala z pozice lídra kandidátky ANO v Prostějově s cílem udělat na radnici v Prostějově pořádek. Skončili jsme druzí za ČSSD a získali 6 křesel z 35 členného zastupitelstva. S vládnoucími stranami jsme se ale nedomluvili, protože jsme měli dost rozdílné představy, kam má směřovat Prostějov. Hnutí ANO jsem ale již v dubnu 2016 pro jeho nedemokratické praktiky uvnitř hnutí opustila. Když sleduji vývoj na politické scéně, udělala jsem správně. Hnutí ANO vnímám jako své největší životní zklamání, bez nadsázky.