Proč v Prostějově platíme tak moc za vodu?

12.01.2023

Jedna z věcí, které mě hodně trápí u nás v Prostějově, a má dopad do každodenního života všech Prostějovanů i lidí z okolních obcí, jsou vysoké ceny za vodu.

Proč to tak je? Důvodem je privatizace naší vodárenské infrastruktury. Město Prostějov je většinovým akcionářem společnosti Vodovody a kanalizace Prostějov.

V roce 2006 valná hromada vodovodů a kanalizací schválila pronájem vodárenské infrastruktury společnosti, kterou ovládá francouzský koncern Veolia. V představenstvu prostějovských vodovodů tehdy seděl třeba Jaroslav Faltýnek. Platnost valné hromady, která nevýhodné smlouvy s Veolií schválila, už od roku 2006 řeší soudy. Ponechám teď stranou zamyšlení nad kvalitou a efektivitou justice v této věci, když kauza je po letech opět na prvním stupni. Je ale zjevné, že akcionáři nedostali od představenstva úplné a pravdivé informace, což ostatně i jednou potvrdil soud (podrobnosti třeba zde https://zpravy.tiscali.cz/velky-vodarensky-tunel-v-hlavni-roli-s-pravou-rukou-babise-305397).

A jaké jsou důsledky?

➡ Voda je drahá. Zdražování vody na Prostějovsku dlouhodobě překračuje inflaci.

➡ Město nemá nad prodejem a cenou vody kontrolu. Situace s plynem nám ukázala, jak rizikové je, když stát nemá ceny pod kontrolou a nejsme energeticky soběstační. Voda je přitom pro přežití zásadní.

➡ Soukromá společnost (Veolia) nemá důvod se při stanovování cen ohlížet na zájmy odběratelů, zákazníků. Přirozeně ji zajímá jen vlastní zisk. Proto má být voda pod kontrolou veřejného sektoru.

➡ Výnos z prodeje vody odchází jako zisk do zahraničí místo aby se investoval do opravy vodovodní infrastruktury.

➡ Trubky jsou ve špatném stavu a na jejich opravu nejde čerpat dotace z Evropské unie, protože ty nejsou poskytovány v situaci, kdy infrastrukturu spravuje soukromá společnost.

Je skvělé, že to někomu není jedno a trpělivě tento problém mapuje.

Děkuji moc Radku Novotnému z iniciativy Pravda o vodě za to, že se mnou tento problém probral a že se tématu tak dlouho věnuje.

Mezitím prostějovští radniční politici v čele s primátorem Františkem Jurou (ANO) u soudu hájí platnost protiprávně schválených smluv s Veolií místo aby hájili zájmy občanů. Je možné, že zisky z tohoto kontraktu neskončily jen ve Francii...