Prostějovská radnice ustoupila od změny územního plánu u biokoridoru Hloučela. Pomohla kritika i občanský tlak

28.04.2022

Několik měsíců trvající plán změnit územní plán nabral nový vývoj. Nejkontroverznější součástí návrhu V. změny územního plánu Prostějova byl plán města umožnit zástavbu pozemků u biokoridoru Hloučela, které se měly změnit na stavební parcely. Prostějovská radnice v pondělí odpoledne oznámila, že od tohoto plánu ustupuje. Poslankyně Hana Naiclerová, která návrh od začátku kritizovala, změnu postoje radniční koalice vítá, apeluje ale, aby ze změny územního plánu byly odstraněny i další chybné návrhy, které by mohly snížit kvalitu bydlení ve městě.

Nejdiskutovanější částí plánované páté změny územního plánu je umožnění bytové zástavby na poli mezi biokoridorem Hloučela a sídlištěm spočívající ve změně parcely z plochy zeleně na stavební parcely. Proti návrhu vzedmula vlna občanské nevole. Na Silvestra se uskutečnil pochod biokoridorem Hloučela, kterého se zúčastnilo několik set lidí. Proti návrhu vstoupily spolky Ajdony a Pro Prostějov, které na základě podpisů od občanů plní roli takzvaného zástupce veřejnosti, což znamená, že proti návrhu mohou podat kvalifikované námitky. Spolek Ajdony vedený aktivistkou Janou Jílkovou nasbíral dokonce 1 500 podpisů občanů Prostějova.

Poslankyně Hana Naiclerová změnu územního plánu od začátku kritizovala. "Už teď je Prostějov na chvostu v porovnání měst dle množství zeleně. Lidem chybí místa na rekreaci, na procházky. Dýcháme v Prostějově špinavý vzduch, limity polétavého prachu jsou neustále překračovány. Veřejné projednání byla předem připravená fraška, nikoho z radnice názory občanů vůbec nezajímaly," vyjádřila se před časemposlankyně Hana Naiclerová (STAN), která byla do svého zvolení do Poslanecké sněmovny prostějovskou opoziční zastupitelkou.

Prostějovská radniční koalice ústupek oznámila v pondělí odpoledne na webu města. Primátor František Jura navrhne stažení tohoto bodu z programu jednání. Tisková zpráva města je dostupná zde: https://www.prostejov.eu/cs/aktuality-archiv/prohlaseni-vedeni-mesta.html

Poslankyně Naiclerová stažení návrhu vítá. "Vedení města v tom prohlášení mimoděk přiznalo, že to je díky našemu občanskému a opozičnímu tlaku, díky petici, díky námitkám, které jsme předkládali. Je to dobrá zpráva, občanská angažovanost měla smysl. Děkuji moc spolkům, které na tom odvedly kus práce, zejména architekti ze spolku Prostor Prostějov. Naše práce tím ale nekončí. Je třeba vývoj v lokalitě dál sledovat a je třeba dosáhnout toho, aby se návrh změny územního plánu změnil od základů. Zejména je nutné, aby ze změny územního plánu zmizela nová definice ploch smíšených obytných, která by v celé obytné části města umožnila takzvanou nerušivou výrobu," vysvětluje Naiclerová, jakým směrem se bude veřejná diskuze k tomuto tématu nadále ubírat.