Zdanění tichého vína je férové řešení

15.09.2023

Jsem přesvědčena, že zdanění tichého vína je správným krokem. Je to především otázka férovosti – proč by mělo být tiché víno zvýhodněno oproti ostatním alkoholickým nápojům? Všichni ostatní platí daně ze svých výrobků, výrobci těch škodlivých kromě DPH také spotřební daň, tak proč by výrobci tichého vína měli být vyjmuti?

Neexistují žádné racionální důvody, proč by se tato výjimka měla udržovat. Tiché víno je alkoholický nápoj jako každý jiný. Připadá mi, že zastánci stávající daňové výjimky nejsou schopni předložit racionální argumenty na podporu svého přesvědčení. Rozhodují dojmy a chuť, ne fakta.

Takže pár faktů. 70 % spotřeby vína v ČR je z dovozu, konkurenceschopnost českého vína v mezinárodním obchodě to nijak nezmění (spotřební daň se týká jen vnitřního trhu a je stejná pro dovozce vína i místní vinaře). Celní správa je připravena předložit návrh, který zjednoduší evidenci pro účely spotřební daně tak, aby vinaři nebyli tolik zatíženi nárůstem byrokracie. Současně je v plánu, aby malí vinaři (s menší produkcí) byli v nižší sazbě daně.

V současnosti pokračujeme v debatě s našimi koaličními partnery, abychom našli shodu v otázce spravedlivého zdanění alkoholu.

V hnutí STAN tyto nelogické výjimky dlouhodobě odmítáme. Jsme přesvědčeni, že mají platit stejná pravidla pro všechny a má být rovnost mezi všemi výrobci alkoholu. Pokud spotřební daň zvládnou platit i zadministrovat malé pivovary, nevím, proč by to nedokázali vinaři.